آهنگسازان بیوگرافی

بیوگرافی نصیرحیدریان

نصير حيدريان

در تهران متولد شد و اولين گام موسيقى خود را در سن شش سالگى همزمان با تحصيل در مدرسه موسيقى گذاشت و در هنرستان موسيقى مشغول به تحصيل در رشته ساز ترومبون و تئورى موسيقى  شد.

وى پس از دريافت ديپلم در رشته ساز ترومبون به  نوازنده  در اركستر سمفونيك تهران فعاليت خود را آغاز نمود و به مدت دو سال در كنار كار اصلى خود ، به عنوان رهبر و سرپرست گروه كر اركستر سمفونيك تهران نيز فعاليت داشت .

نصير حيدريان  سالها بعد جهت ادامه تحصيل راهى كشور اتريش شد و در دانشگاه موسيقى و هنرهاى نمايشى شهر وين ، رشته ساز ترومبون را زير نظر پروفسور Horst Küblböck ادامه داد و در سال ١٩٩١ تا ١٩٩٧ ميلادى در دانشگاه موسيقى شهر گراتز تحصيل  خودرا در رشته رهبرى اركستر  زير نظر استادانى همچون پروفسور Martin Turnovsky،Arturo Tamayo ,  Wolfgang Bosic  ادامه داد.

وى در سال ١٩٩٩ موفق به دريافت جايزه Die Richard Wagner Stipendienstiftung شد و پس از اتمام تحصيل و در يافت ديپلم رهبرى ، سرپرستى چندين اركستر و آنسامبل را به عهده گرفت.

وى در سال ١٩٩٧ تا ٢٠٠٣ در اپراى شهر گراتز به عنوان رهبر اركسترقطعات اپرايى مختلفى را رهبرى نمود و همچنين در ساير  شهر هاى اوروپا همچون بازل ، زوريخ ، بن ، مونيخ و  بارسلون  ، تالار بتهوون و اركستر مجلسى مونيخ به روى صحنه رفت و موفق به كسب  بهترين نقد از سوى منتقدين موسيقى شد .

وى در سال ٢٠٠٣  در اپراى شهر گراتز  اپراى پر چالش و پر آوازه Puch and Judy اثرHarrison Birtwistle  و همچنين قطعه  Begehren  اثر Beat Furrer  را  به عنوان رهبر اركستر به روى صحنه برد كه اين اجرا  در همان سال  به نوشته مجله Opernwelt “دنياى اپرا”  در سال ٢٠٠٣ به عنوان بهترين اجرا در سال لقب گرفت.

وى  در تابستان سال ٢٠١٥ براى بر گزارى مستركلاسهاى رهبرى عازم كشور كره شد  و در مهر ماه سال ١٣٩٤ به عنوان رهبر اركستر ميهمان به ايران دعوت شد و اپراى عاشورا اثر بهزاد عبدى را به روى صحنه برد و همچنين در آبان ماه ١٣٩٥ به همراه اركستر سمفونيك تهران در كشور چين در افتتاحيه جشنواره موسيقى شركت نمود و در تير ماه همان سال به همراه اركستر جوانان جهان به عنوان رهبر اركستر سمفونيك تهران از كشور ايتاليا در جشنواره موسيقى فجر بهمراهى اركستر سمفونيك تهران در تالار وحدت به روى صحنه رفت ، وى همچنين به عنوان يكى از اعضاى شوراى موسيقى در وزارت ارشاد در تالار وحدت فعاليت نمود.

نصير حيدريان از سال ٢٠٠٣ به عنوان استاد دانشگاه در رشته رهبرى براى پداگوگيك اركستر در درانشگاه موسيقى و هنرهاى نمايشى شهر گراتز فعاليت دارد و سرپرستى اركسترهايى همچون اركستر بادى ، موسيقى فيلم  را به عهده دارد و در كنار كار اصلى و هنرى خود ، مستر كلاسهاى رهبرى متعددى را در كشور اتريش ، كره و ايران برگزار مينمايد.

administrator
مدیر مجله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *