مقاله

ششمین دوره ی جشن هنر شیراز

جشن هنر شیراز که یکی از جشن های جهانی هنر بود که اواخر تابستون هر سال در شیراز و تخت جمشید برگزار میشد .
در ششمین دوره ی این جشنواره که میشد سال ۱۳۵۱ ، این جشنواره یکی از خاص ترین سال های خود را میگذراند.
.
که عکس های دوم‌ و سوم مربوط به این جشنواره است عکس دوم دیدار جان کیج و مرس کانینگهام با فرح پهلوی است و عکس سوم اشتوکهاوزن در این جشن است.
.

جشنواره شرع شد و کارل هاینتس اشتوکهاوزن  به همراهی گروه جنتل فایر، گروه اینترمادولیشن و گروه آواز کلن کارهایی چون مانترا، با دو پیانوی الکتریک اجرا شد و قطعاتی دیگر …
.
کنسرت پایانی اشتوکهاوزن در هوای آزاد اجرا شد و بیش از هشت هزار نفر برای گوش دادن به اینتنسی تت اشترن کلانک، به کنسرت هجوم آوردند استقبالی که او هیچ‌گاه در کنسرت‌هایش ندید.
.
دیگر هنرمندان و گروه‌هایی که در ششمین جشن هنر شرکت داشتند گروه کاتاکالی از هندوستان با اجرای رستم و سهراب، کروه کارگاه نمایش به کارگردانی آربی آوانسیان با اجرای ناگهان کار عباس نعلبندیان، گروه باله مرس کانینگهام با نخستین اجرای جهانی رویداد تخت جمشید،
و حضور ویژه جان کیج بود که آن سالها در دوران اوجش بود هم سکوت را اجرا کرده بود و به شهرت رسیده بود و حدوده سال ۱۳۳۰ ما ، اولین قطعه رو نوار مغناطیسی ضبط کرده بود و آمد ایران در سال ۵۱ و کلی هم استقبال شده بود از این جشنواره و دیگر هنرمندانی مثل دیوید تودور، گوردون موما، شانتا رائو و… شرکت کردند.
از استادان موسیقی ایرانی هم هر ساله در این جشنواره کسانی شرکت میکردند
جلال ذوالفنون و محمدرضا شجریان و محمدرضا لطفی و … شرکت داشتند ، که در آینده مطالبی در مورد سال ها و دوره های دیگر این جشن میزاریم .

administrator
مدیر مجله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *