بیوگرافی نوازندگان

لیلا رمضان

لیلا رمضان سالهای زیادی است که به دنبال یافتن و ایجاد ارتباط بین موسیقی ایران و موسیقی معاصر جهانی به عنوان پیانیست مشغول فعالیت است. او رسیتال های متعددی را‌ در فرانسه، سوئیس، ایتالیا، ایرلند، آمریکا و کانادا داشته است. از اجراهای او میتوان کنسرت هایی در کالج برناردن در پاریس، دانشگاه کارنگی ملون در پیتسبورگ،دانشگاه پرینستون در نیو جرسی، تالار ویکتوریا در ژنو، آکادمی سلطنتی ایرلند در دوبلین، موزه آقا خان و دانشگاه لوریر در تورنتو نام برد. وی در جشنواره های بزرگی مانند آتنه در ژنو، شوبرسیاد در سیون، اس ام سی در لوزان و فستیوال آلبا در ایتالیا به عنوان سولیست اجرا داشته است. کنسرت های او از رادیوهای آر.اف.آی فرانسه، رادیو فرانس کولتور،  آر.تی.اس سوییس، اِن.او.پی هلند، سی.بی.سی کانادا، دوییچلند‌‌ کولتور و وی دی آر در آلمان پخش شده است. وی با بسیاری از موزیسین های برجسته مانند ویلیام بلانک، هلموت دویچ، ژان کلود پِنتیه و فیلیپ آلبرا افتخار همکاری داشته و با نوازندگان به نامی چون ژان مارک لویزادا، الیان رِیِس، کریستوف بو، بریژیت باله و تریو شمیرانی اجراهایی داشته است. او همچنین با آهنگسازانی مانند تریستان مورای، لوییس نائون، نیکولا بولانز و میکائل ژارل همکاری نزدیک داشته است. لیلا رمضان به عنوان پیانیست و مدیر هنری آنسامبل موسیقی معاصر «ماتکا» – مستقر در سوییس- پایه گذار چندین پروژه موسیقی بین فرهنگی بین ایران و دیگر کشورها  بوده است. این پروژه ها ترکیبی از کنسرتها ، کنفرانس ها و همینطور اقامتهایی برای آهنگسازان ایرانی، فرانسوی، سوئیسی و آمریکایی و همینطور اجراهای نخست از قطعات این آهنگسازان بوده است.
لیلا رمضان عضو هیئت داوران جشنواره ملی موسیقی جوان در تهران و بنیانگذار و مدیر هنری جایزه پیانوی «باربد» در شیراز بوده است.
لیلا رمضان تا کنون قطعات بیش از چهل آهنگساز ایرانی را تحت عنوان پروژه “صد سال موسیقی ایران برای پیانو” اجرا کرده که اکثر آنها اجرای نخست بوده است.  وی در حال ضبط و پخش جهانی این پروژه با همکاری شرکت فرانسوی «هارمونیا موندی» در قالب چهار سی دی است که اولین سی دی این مجموعه تحت عنوان “آهنگسازان دهه هزار و نهصد و پنجاه” در ژانویه سال دو هزلر و هفده با اجرای قطعاتی از محمدرضا درویشی، بهزاد رنجبران، نادر مشایخی، ایرج صهبایی، هرمز فرهت، فوزیه مجد و رضا والی وارد بازار شده است. سی دی دوم این مجموعه در بهار سال دو هزار و نوزده تحت عنوان مجموعه شهرزاد اثر علیرضا مشایخی وارد بازار شده است.
لیلا رمضان فراگیری پیانو را نزد مصطفی کمال پورتراب ، رافائل میناسکانیان و دلبر حکیم آوا در تهران آغاز کرد. سپس در پاریس با اخذ بورس در مدرسه موسیقی “اکول نرمال پاریس- آلفرد کورتو”  پیانوی خود را با ژان میکو و موسیقی مجلسی را با دِوی اِرلی ادامه داد . سپس با استادانی چون ژاکلین بورژس مونری و کریستو بوکودجیان در کنسرواتوار ملی سنت مور فرانسه تحصیلات خود را با درجه عالی به اتمام  رساند. پس از آن  به لوزان رفت، جایی که اکنون زندگی می کند و به دریافت دو مدرک کارشناسی ارشد در رشته نوازندگی پیانو و همینطور در رشته آکوپیانیومان از مدرسه عالی موسیقی لوزان با کریستیان فاور و مارک پانتیلیون دست یافت.
لیلا رمضان، برنده جایزه فرهنگ و هنر بنیاد انگلبرت در سوئیس و همینطور بنیاد آلبرت روسل در فرانسه است .

عکس : مهرداد امینی

www.laylaramezan.com

administrator
مدیر مجله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *